Improvisationsteater nybörjare torsdagar start 9 februari
Från: 2.950 kr
Tid: torsdagar 19:35-22:00
Antal kurstillfällen: 10 ggr med uppehåll för sportlov och påsklov
Lokal: Skånegatan 63 (T-bana Medborgarplatsen/Skanstull)
Max antal: 16
Kursledare: Sara Beer
Vi går igenom grunderna: acceptera/blockera, spontanitet, status och storytelling. Kursen ger en djuplodande insikt i improvisatörens tankevärld och tränar deltagarnas kreativitet, samarbete och historieberättande samt ger ett ökat självförtroende att stå på scen. Läs mer om kursen nedan.
För att boka: välj ordinarie eller rabatterad.
Beskrivning
Improvisationsteater – nybörjare
Improvisationsteater – en spännande värld med fantasi, nytänk och teater!
För dig som har ingen eller liten erfarenhet av improvisation och teater. Vi går igenom grunderna: acceptera/blockera, spontanitet, status och storytelling. Kursen ger en djuplodande insikt i improvisatörens tankevärld och tränar deltagarnas kreativitet, samarbete och historieberättande samt ger ett ökat självförtroende att stå på scen. En kurs i improvisationsteater är galet rolig och mycket enklare än du tror. Nybörjarnivån kräver inga förkunskaper eller tidigare erfarenhet.
I Kursen ingår fritt inträde på alla våra Sofo Sunday Comedy Club kvällar och Fresh Talent uppspel. Du får även 50 % rabatt på Improvisationsstudions egna föreställningar.
Kursledare: Sara Beer

Kursavgift
2950 SEK
Kursavgift arbetslösa, pensionärer och studerande (mot uppvisande av giltigt studentkort vid första kurstillfället)
2360 SEK
I samarbete med ABF
Ytterligare information
År | |
---|---|
Kurstyp | |
Nivå | |
Period | |
Veckodag |